کتاب همراستاسازی ماشین­های صنعتی

کتاب همراستاسازی ماشین­های صنعتی

معرفی کتاب “همراستاسازی ماشین­های صنعتی”

مؤلف: ویکتور وک   ترجمه: منصور رفیعیان

این کتاب نیز به نوعی ادامه­ی کتاب­های ارتعاشات ماشین­های صنعتی و بالانس ماشین­های صنعتی محسوب می­شود و در مورد دومین مشکل شایع ماشین­های صنعتی یعنی ناهمراستایی صحبت می­کند. این کتاب ضمن تبیین مفاهیم مربوط به همراستاسازی و تقسیم­بندی انواع آن به معرفی روش­های موفق و کاربردی در برطرف کردن این عیب مخرب در ماشین­های صنعتی پرداخته و خواننده را به تدریج با ابزارهای کار لازم، شیوه محاسبات و نیز روش­های اجرا آشنا می­کند به طوری که خود بتواند در مقام عمل اقدام به اجرا کند. مطالعه این کتاب به کارشناسان و کاردانان فنی ماشین­های صنعتی صنایع توصیه می­شود.

برای خرید کتاب همراستاسازی ماشین­های صنعتی به سایت یزدبوک مراجعه کنید یا مستقیما بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

کتاب سیستمهای اندازه گیری

کتاب سیستمهای اندازه گیری

کتاب سیستم­های اندازه ­گیری که با هدف پرکردن خلأ بازار کتاب­های فارسی برای درس سیستم­های اندازه ­گیری رشته­ های مهندسی مکانیک تهیه شده، با ارائه­ ی مفاهیم و واژه­ های اولیه­ ی مرتبط با اندازه­ گیری کمیت ­های مختلف فیزیکی، به معرفی گروهی از پرکاربردترین حسگرها و مبدل ­هایی که در اندازه­ گیری کمیت ­هایی نظیر جابه ­جایی، سرعت، شتاب، فشار، دما و نیرو به کار می ­روند، می­ پردازد. این کتاب ضمن معرفی ساختار این حسگرها و مبدل­ ها، محدوده­ های کاربرد، خطاها و سایر ویژگی­ های آنها را مورد بحث قرار می­ دهد تا خواننده را به سطحی از دانش این مبحث برساند که توانایی جستجو و انتخاب حسگر یا مبدل مناسب برای موقعیت­ های کاربردی مختلف را تحصیل کند. علاوه بر این اجزای دیگر یک سیستم­ اندازه­ گیری مثل مدارهای آماده ­ساز سیگنال، سیستم ­های تغذیه و ثبت داده ­ها نیز معرفی می­ شوند. همچنین برای کالیبراسیون وسایل اندازه­ گیری در هر مورد پیشنهادهایی کاربردی بیان می­ شود. برای درک بیشتر خوانندگان تعدادی مثال حل شده نیز در متن گنجانده شده و تمرین­ هایی در پایان هر فصل در نظر گرفته شده است. برای کاربردی­ تر شدن موضوعات کتاب از تصاویر و کاتالوگ­ های واقعی نیز استفاده شده است. درک مطالب این کتاب نیاز به آشنایی اولیه با مباحثی نظیر مکانیک، برق و رایانه دارد که یقیناً دانشجویان سال آخر این رشته ­ها در این سطح هستند. سعی شده تا تطابق زیادی بین سرفصل مصوب این درس و مطالب کتاب حاضر به وجود بیاید. لذا این کتاب قالب درسی و آموزشی نیز دارد و می ­تواند برای تدریس این مبحث استفاده شود.

 

برای خرید کتاب سیستمهای اندازه گیری به سایت فدک بوک مراجعه کنید یا مستقیما بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بالانس ماشين‌هاي صنعتي


مولف: ویکتور وک

مترجم: دکتر منصور رفیعیان

چکیده

بالانس جرمي تنها يكی از روش­های كاهش ارتعاشات اضافي ماشين‌هاست. فهرست كامل روش‌هاي اصلاح‌‌كننده‌ عبارت‌اند از:

– تعويض قطعه‌ي معيوب يا فرسوده

– بالانس جرمي

– همراستاسازي

– تعيين حالات تشديد

– جداسازي

امروزه بالانس جرمي بيش‌تر توسط صنعت‌گران و تكنسين‌ها انجام مي‌شود. در اين زمينه، كتاب حاضر اين موضوع را با ديدگاهي كاربردي بررسي مي‌كند. مباحث تئوري و مهندسي تا جايي كه با پيچيدگي رياضي همراه نباشد، استفاده مي‌شود. اين كتاب فرض مي‌كند كه خواننده اطلاعات اوليه را در اين زمينه ندارد و به تنهايي مي‌تواند يك كتاب راهنما و مرجع در زمينه‌ي بالانس كردن محسوب شود.

قصد بر آن بود که كتاب “ارتعاشات ماشين‌هاي صنعتي: بالانس” در يك جلد به بررسي روش‌هاي اصلاحي بپردازد. اما بالانس جرمي مبحثي بزرگ‌تر از آن كه تصور مي‌شد از كار در آمد و حق اين بود كه كتاب جداگانه‌اي به آن اختصاص داده شود. عموماٌ حجم تأليفات با پيشرفت تحقيقات در خصوص موضوع آن‌ها افزايش مي‌يابد. چنين وضعيتي در مورد اين كتاب هم وجود داشت.  با افزايش مطالب، اين كتاب به يک كتاب جامع در زمينه‌ي بالانس تبديل شد که تاريخچه اين زمينه را نيز  پوشش مي­دهد. بدين شکل،  اين كتاب به عنوان يك مرجع مفيد براي تمامي موضوعاتي است كه نمي‌توانند به قدر كافي در كلاس مطرح شوند.

کتاب “ارتعاشات ماشين‌هاي صنعتي: بالانس” دومين كتاب از يك مجموعه است. نخستين كتاب اين مجموعه “ارتعاشات ماشين‌هاي صنعتي: اندازه‌گيري و تحليل” بود. هر دو كتاب‌ حاصل  كارگاه‌هاي آموزشي درباره‌ي  همين موضوع­اند. اين سري يک روند رفع عيب را دنبال مي‌كند. قدم اول درك ريشه‌ي عيب به وسيله‌ي تفسير نشانه‌هاست يعني اندازه‌گيري و تحليل. قدم بزرگ‌تر دوم، به كارگيري عمل اصلاحي مقتضي است كه بالانس كردن يکی از آن‌هاست. روش‌هاي ديگر غير از بالانس در كتاب ديگري كه در آينده منتشر خواهد شد، بررسي مي‌شود.

بالانس جرمي شغل خيلي ارضاكننده‌اي است. شخص بالانس‌كننده در محل كار حاضر مي‌شود و يك ماشين مشكل‌دار و يك مشتري پريشان را مشاهده مي‌كند. او با استفاده از ابزارهاي الكترونيكي پيشرفته و به كارگيري مهارت و دانش به حل مشكل اقدام مي‌كند. نتيجه‌ي كار او فوراً معلوم مي‌شود. او معمولاً محل كار را در حالي ترك مي‌كند كه ماشين بدون مشكل كار مي‌كند و مشتري خوشحال است. بالانس جرمي كاري است كه من معمولاً با خرسندي در جستجوي آن هستم.

[galleryimage id=’4′]

ارتعاشات ماشین‌های صنعتی

 

مولف: ویکتور وک

مترجم: دکتر منصور رفیعیان-مهندس حمیدرضا عزیزیان

این کتاب شامل اطلاعات بنیادی ارتعاشات ماشین هاست. پدیده ی فیزیکی ارتعاش در عبارات علمی و مرتبط با ماشی نها بیان می شود. اندازه گیری ارتعاش و تفسیر اطلاعات انداز هگیری شده مهارت های مبهمی اند ولی این اطلاعات کلید درک دینامیک نیروهای داخل ماشین ها را در خود دارد. هدف کتاب حاضر آموزش یک مهندس یا تکنسین برای انداز هگیری های ارتعاشی و تفسیر نتایج آن است. این تفسیر به دلایل متعددی مثل تشخیص وضعیت، داوری دقیق، تخمین زمان شکست، افزایش عمر یا درک درست علت یک نویز یا مشکل ارتعاشی م یتواند باشد. این فرایند درک، نخستین گام از دو گام کلی در حل هر مسئله ای است. گام اول، یک فرایند دو قسمتی است که گرفتن اطلاعات و تشخیص علت یا اندازه گیری و تحلیل را شامل می شود که موضوع بحث این کتاب است. گام کلی دوم انجام یک عمل چار هساز و شفابخش است که معمولاً پس از اینکه علت درک شد اجرا می شود. گام دوم یعنی روشهای تصحیح کننده موضوع یک کتاب در آینده است. این کتاب روی ابزارها و رو شهای مرسوم برای انداز هگیری ارتعاشات ماشینها که یک مهندس یا کاردان فنی شاغل در صنعت احتمالاً با آن مواجه می شود تمرکز می کند. ابزارهای دیگری با طبیعت پیچید هتر برای کاربردهای خاص وجود دارند. نویسنده صلاح دانسته است که بحث روی این ابزارها را محدود کرده و به جای آن روی روشهای مرسوم و کم هزینه اما قابل اجرا برای داده برداری متمرکز شود.

موضوع ”ارتعاشات ماشينها: اندازه گيري و تحليل“ در بخشهاي كوچك عرضه م يشود. اين كار باعث آسان تر شدن درك آن مي شود. اين كتاب همچنين با اين پيش فرض كه خواننده دانش و پيش زمينه اي در ارتعاشات ندارد شروع مي شود. اين مسئله به سختي در دنياي پويايي كه ما در آن زندگي مي كنيم حقيقت دارد ولي شروع كتاب به اين صورت باعث ايجاد يك تصوير در ذهن خواننده مي شود. اميدم آن است كه يك موضوع پيچيده را گرفته و آن را به صورت يك تجربه طبيعي كه هر كس در معرض آن مي تواند قرار گيرد ارائه كنم.

[galleryimage id=’3′]