کالیبراسیون ارتعاشی

معرفی کالیبراتور ارتعاشی

یکی از نیازهای اولیه برای بررسی صحت حسگرهای ارتعاشی به کار گرفته شده در آزمایشگاه ها و صنایع، دستگاه کالیبراتور ارتعاشی است. حسگرها وظیفه­ی حس­کردن صحیح ارتعاشات نقطه­ی نصب شده را دارند. اگر به دلایل مختلفی نظیر استفاده طولانی مدت، ضربه­های حین حمل و نقل و غیره عملکرد حسگر دچار اخلال شود و در نتیجه اطلاعات نادرست ارائه دهد آنگاه فرایند عیب­یابی با مشکل جدی مواجه خواهد شد. لذا لازم است حسگرها هر چند مدت یک بار توسط دستگاه کالیبراتور معاینه و کالیبره شوند. این کالیبراتور قادر است در فرکانس­های مشخص و مجزایی عملکرد سه نوع حسگر ارتعاشی یعنی جابجایی سنج، سرعت­سنج و شتاب­سبج را بررسی کند.

کتاب همراستاسازی ماشین­های صنعتی

کتاب همراستاسازی ماشین­های صنعتی

معرفی کتاب “همراستاسازی ماشین­های صنعتی”

مؤلف: ویکتور وک   ترجمه: منصور رفیعیان

این کتاب نیز به نوعی ادامه­ی کتاب­های ارتعاشات ماشین­های صنعتی و بالانس ماشین­های صنعتی محسوب می­شود و در مورد دومین مشکل شایع ماشین­های صنعتی یعنی ناهمراستایی صحبت می­کند. این کتاب ضمن تبیین مفاهیم مربوط به همراستاسازی و تقسیم­بندی انواع آن به معرفی روش­های موفق و کاربردی در برطرف کردن این عیب مخرب در ماشین­های صنعتی پرداخته و خواننده را به تدریج با ابزارهای کار لازم، شیوه محاسبات و نیز روش­های اجرا آشنا می­کند به طوری که خود بتواند در مقام عمل اقدام به اجرا کند. مطالعه این کتاب به کارشناسان و کاردانان فنی ماشین­های صنعتی صنایع توصیه می­شود.

برای خرید کتاب همراستاسازی ماشین­های صنعتی به سایت یزدبوک مراجعه کنید یا مستقیما بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

کتاب سیستمهای اندازه گیری

کتاب سیستمهای اندازه گیری

کتاب سیستم­های اندازه ­گیری که با هدف پرکردن خلأ بازار کتاب­های فارسی برای درس سیستم­های اندازه ­گیری رشته­ های مهندسی مکانیک تهیه شده، با ارائه­ ی مفاهیم و واژه­ های اولیه­ ی مرتبط با اندازه­ گیری کمیت ­های مختلف فیزیکی، به معرفی گروهی از پرکاربردترین حسگرها و مبدل ­هایی که در اندازه­ گیری کمیت ­هایی نظیر جابه ­جایی، سرعت، شتاب، فشار، دما و نیرو به کار می ­روند، می­ پردازد. این کتاب ضمن معرفی ساختار این حسگرها و مبدل­ ها، محدوده­ های کاربرد، خطاها و سایر ویژگی­ های آنها را مورد بحث قرار می­ دهد تا خواننده را به سطحی از دانش این مبحث برساند که توانایی جستجو و انتخاب حسگر یا مبدل مناسب برای موقعیت­ های کاربردی مختلف را تحصیل کند. علاوه بر این اجزای دیگر یک سیستم­ اندازه­ گیری مثل مدارهای آماده ­ساز سیگنال، سیستم ­های تغذیه و ثبت داده ­ها نیز معرفی می­ شوند. همچنین برای کالیبراسیون وسایل اندازه­ گیری در هر مورد پیشنهادهایی کاربردی بیان می­ شود. برای درک بیشتر خوانندگان تعدادی مثال حل شده نیز در متن گنجانده شده و تمرین­ هایی در پایان هر فصل در نظر گرفته شده است. برای کاربردی­ تر شدن موضوعات کتاب از تصاویر و کاتالوگ­ های واقعی نیز استفاده شده است. درک مطالب این کتاب نیاز به آشنایی اولیه با مباحثی نظیر مکانیک، برق و رایانه دارد که یقیناً دانشجویان سال آخر این رشته ­ها در این سطح هستند. سعی شده تا تطابق زیادی بین سرفصل مصوب این درس و مطالب کتاب حاضر به وجود بیاید. لذا این کتاب قالب درسی و آموزشی نیز دارد و می ­تواند برای تدریس این مبحث استفاده شود.

 

برای خرید کتاب سیستمهای اندازه گیری به سایت فدک بوک مراجعه کنید یا مستقیما بر روی دکمه زیر کلیک کنید.