سمینار آموزش روشهای نگهداری و تعمیرات براساس پایش وضعیت

با توجه به پيشرفت‌هاي رخ داده در زمينه‌هاي مختلف صنعتي و نيز افزايش فزاينده‌ي قيمت مواد، انرژي و  بخصوص تجهيزات و ماشين‌آلات مورد استفاده در خطوط توليد کارخانه‌ها، ضرورت تلاش مديران و صاحبان صنايع براي کاهش قيمت تمام شده‌ي محصولات نقش مهمي در بقاي آنها در چرخه‌ي رقابت اقتصادي بر کسي پوشيده نيست. يکي از ابزارهاي مديريتي در اين خصوص استفاده از روش‌هاي نوين نگهداري و تعميرات و کنار گذاشتن روش‌هاي سنتي و هزينه‌بر است. شيوه‌هاي نگهداري و تعميرات براساس وضعيت،که پايش وضعيت يکي از آنهاست، روش‌هاي جديدي هستند که وضعيت تجهيزات و ماشين‌هاي کارخانه را به خوبي و پيش از رخ دادن وقايع زيانبار و هزينه‌بر، به اطلاع مديران فني کارخانه مي‌رسانند و…

با توجه به پيشرفت‌هاي رخ داده در زمينه‌هاي مختلف صنعتي و نيز افزايش فزاينده‌ي قيمت مواد، انرژي و  بخصوص تجهيزات و ماشين‌آلات مورد استفاده در خطوط توليد کارخانه‌ها، ضرورت تلاش مديران و صاحبان صنايع براي کاهش قيمت تمام شده‌ي محصولات نقش مهمي در بقاي آنها در چرخه‌ي رقابت اقتصادي بر کسي پوشيده نيست. يکي از ابزارهاي مديريتي در اين خصوص استفاده از روش‌هاي نوين نگهداري و تعميرات و کنار گذاشتن روش‌هاي سنتي و هزينه‌بر است. شيوه‌هاي نگهداري و تعميرات براساس وضعيت،که پايش وضعيت يکي از آنهاست، روش‌هاي جديدي هستند که وضعيت تجهيزات و ماشين‌هاي کارخانه را به خوبي و پيش از رخ دادن وقايع زيانبار و هزينه‌بر، به اطلاع مديران فني کارخانه مي‌رسانند و شرايط اقدام به موقع، کم‌هزينه و با حداقل زمان تعميرات را فراهم مي‌کنند. برخي از اين تکنيک‌ها عبارتند از: آناليز ارتعاشات، آناليز روغن، آناليز ترموگرافي. در بين اين تکنيک‌ها، آناليز ارتعاشات به دليل بالا بودن پتانسيل آشکارسازي طيف وسيعي از عيوب رايج ماشين‌ها، برتري زيادي نسبت به بقيه‌ي روش‌ها دارد. اين تکنيک قادر است مدتها قبل از خرابي ماشين، نوع خرابي و شدت آن را، بدون توقف و فقط با يک اندازه‌گيري و آناليز مشخص کند. در واقع با اين تکنيک همواره مي‌توان شرايط کارکرد ماشين را به وضعيت سلامت کامل ارتقا داد و باعث کاهش شديد تعويض قطعات و مصرف انرژي شد. به عنوان مثال مي‌توان باعث شد که بلبرينگ‌ها عمر واقعي خود را که زمان نسبتاً زيادي است سپري کنند و همراستاسازي کوپلينگ‌ها قادر است نه تنها عمر کوپلينگ‌ها و بلبرينگ‌ها را زياد کند بلکه مي‌تواند باعث کاهش قابل توجه برق مصرفي آنها شود. صنايع بي‌بهره‌ از اين تکنيک‌هاي رايج و معتبر در واقع شکست‌خوردگان قطعي ميدان رقابت اقتصادي فردا خواهند بود.

براساس مطالب فوق و با توجه به رويش شرکت‌هاي داخلي در زمينه‌ي اين تکنيک‌ها، شرکت بهينه پردازش آرمان با سابقه‌ي طولاني در زمينه‌ي طراحي و توليد تجهيزات پايش وضعيت ارتعاشات و انجام پروژه‌هاي پايش وضعيت قصد دارد با همکاري شرکت پايش‌گستر ماهان ايساتيس(پگما)، به عنوان اولين شرکت فعال در زمينه‌ي اجراي روش‌هاي پايش وضعيت در استان يزد، سمينار يک روزه‌اي با عنوان «آموزش روش‌هاي نگهداري و تعميرات براساس پايش وضعيت و کارگاه تخصصي تجهيزات آناليز ارتعاشات برپايه‌ي On-line monitoring» را در تاريخ 22/9/1391 با حضور مديران و کارشناسان متخصص صنايع در سالن آمفي تئاتر دانشگاه يزد(جنب مسجد دانشگاه) برگزار کند. هدف از اين سمينار آشنايي با روش‌هاي پايش وضعيت و معرفي تجهيزات آناليز ارتعاشات براي اطلاع و بهره‌برداري فعالان بخش صنعت است. جدول زماني برنامه‌هاي اين سمينار به شرح زير ارائه مي گردد:

زمان

برنامه

اجراکننده

8:00 – 8:15

تلاوت قرآن و سرود ملی

8:15 – 9:30

آشنایی کلی با پایش وضعیت

دکتر  رفیعیان

9:30-10:30

معرفی پگما

مهندس فلاح

10:30-10:45

پذیرایی

10:45-12:15

آشنایی با روش­های اندازه­گیری و آنالیز ارتعاشات برپایه­ی مانیتورینگ آنلاین و کاربرد آن در صنعت

شرکت ABP

12:15-13:30

ناهار و نماز

13:30-15:30

کارگاه عملی آموزش نحوه کار با تجهیزات شرکت ABP

شرکت ABP

در کنار اين سمينار نمايشگاه تجهيزات توليدي شرکت بهينه پردازش آرمان و نيز نمايشگاه کتابي براي استفاده‌ي هرچه بيشتر شرکت‌کنندگان داير خواهد بود.

دبیر سمینار-دکتر رفیعیان

شرکت پایش­گستر ماهان ایساتیس(پگما)

2 پاسخ
 1. رفیعیان
  رفیعیان گفته:

  بدینوسیله از همکاری همه ی پرسنل شرکت پگما و شرکت ABP در برپایی خوب این سمینار قدردانی میکنم.

  پاسخ
 2. ali
  ali گفته:

  بادرودفراوان و تشكر از زحمات شما اميدوارم كه اينگونه سمينارها هرساله در يزد برگزارشود و مديران فني بيشتري شركت كنند. زيرا بسيار مفيد و عملي بود. لازم است كه يك گزارش كامل از اين سمينار در سايت شركت وجود داشته باشد ويا حتي براي استقبال بيشتر افراد در رسانه ها نيز اطلاع رساني گردد. خوب است بدانيد مديران شركت ما با توضيحات اينجانب بسياراستقبال نمودند.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *