بالانس ماشين‌هاي صنعتي


مولف: ویکتور وک

مترجم: دکتر منصور رفیعیان

چکیده

بالانس جرمي تنها يكی از روش­های كاهش ارتعاشات اضافي ماشين‌هاست. فهرست كامل روش‌هاي اصلاح‌‌كننده‌ عبارت‌اند از:

– تعويض قطعه‌ي معيوب يا فرسوده

– بالانس جرمي

– همراستاسازي

– تعيين حالات تشديد

– جداسازي

امروزه بالانس جرمي بيش‌تر توسط صنعت‌گران و تكنسين‌ها انجام مي‌شود. در اين زمينه، كتاب حاضر اين موضوع را با ديدگاهي كاربردي بررسي مي‌كند. مباحث تئوري و مهندسي تا جايي كه با پيچيدگي رياضي همراه نباشد، استفاده مي‌شود. اين كتاب فرض مي‌كند كه خواننده اطلاعات اوليه را در اين زمينه ندارد و به تنهايي مي‌تواند يك كتاب راهنما و مرجع در زمينه‌ي بالانس كردن محسوب شود.

قصد بر آن بود که كتاب “ارتعاشات ماشين‌هاي صنعتي: بالانس” در يك جلد به بررسي روش‌هاي اصلاحي بپردازد. اما بالانس جرمي مبحثي بزرگ‌تر از آن كه تصور مي‌شد از كار در آمد و حق اين بود كه كتاب جداگانه‌اي به آن اختصاص داده شود. عموماٌ حجم تأليفات با پيشرفت تحقيقات در خصوص موضوع آن‌ها افزايش مي‌يابد. چنين وضعيتي در مورد اين كتاب هم وجود داشت.  با افزايش مطالب، اين كتاب به يک كتاب جامع در زمينه‌ي بالانس تبديل شد که تاريخچه اين زمينه را نيز  پوشش مي­دهد. بدين شکل،  اين كتاب به عنوان يك مرجع مفيد براي تمامي موضوعاتي است كه نمي‌توانند به قدر كافي در كلاس مطرح شوند.

کتاب “ارتعاشات ماشين‌هاي صنعتي: بالانس” دومين كتاب از يك مجموعه است. نخستين كتاب اين مجموعه “ارتعاشات ماشين‌هاي صنعتي: اندازه‌گيري و تحليل” بود. هر دو كتاب‌ حاصل  كارگاه‌هاي آموزشي درباره‌ي  همين موضوع­اند. اين سري يک روند رفع عيب را دنبال مي‌كند. قدم اول درك ريشه‌ي عيب به وسيله‌ي تفسير نشانه‌هاست يعني اندازه‌گيري و تحليل. قدم بزرگ‌تر دوم، به كارگيري عمل اصلاحي مقتضي است كه بالانس كردن يکی از آن‌هاست. روش‌هاي ديگر غير از بالانس در كتاب ديگري كه در آينده منتشر خواهد شد، بررسي مي‌شود.

بالانس جرمي شغل خيلي ارضاكننده‌اي است. شخص بالانس‌كننده در محل كار حاضر مي‌شود و يك ماشين مشكل‌دار و يك مشتري پريشان را مشاهده مي‌كند. او با استفاده از ابزارهاي الكترونيكي پيشرفته و به كارگيري مهارت و دانش به حل مشكل اقدام مي‌كند. نتيجه‌ي كار او فوراً معلوم مي‌شود. او معمولاً محل كار را در حالي ترك مي‌كند كه ماشين بدون مشكل كار مي‌كند و مشتري خوشحال است. بالانس جرمي كاري است كه من معمولاً با خرسندي در جستجوي آن هستم.

[galleryimage id=’4′]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *