برگزاری دوره آشنایی با انواع کوپلینگ در فولاد یزد

پنج شنبه هفته گذشته مورخ 7 بهمن ماه 95 دوره آشنایی با انواع کوپلینگ در فولاد یزد توسط شرکت مهندسی پگما تشکیل شد. کارکنان فولاد یزد در این دوره یک روزه با انواع کوپلینگ آشنا شدند. دکتر احسان خدایی و مهندس محسن فلاح، از مدرسین این دوره بودند.

 

photo_2017-02-03_07-49-38 photo_2017-02-03_07-49-10 photo_2017-02-03_07-55-33

رونمایی از دستگاه تست ارتعاشی VTM200 در غرفه فن بازار دانشگاه یزد

برای دومین سال پیاپی نمایشگاه فن بازار در یزد برگزار شد. این نمایشگاه به مناسبت هفته پژوهش در دانشگاه یزد با حضور امام جمعه محترم و جمعی از مسئولین استانی، گشایش یافت. تعدادی از شرکت های دانش بنیان در این نمایشگاه محصولات تولیدشده خود را عرضه کردند.

 

شرکت مهندسی پگما با حضور در این نمایشگاه از محصول جدید خود با نام دستگاه تست ارتعاشی با نام تجاری VTM200 رو نمایی کرد.

site

معرفی
دستگاه VTM200

یکی از راه هایی که به وسیله آن می توان خصوصیات مکانیکی اجزاء ماشین را تحقیق کرد تست ارتعاشی آن است. نتایج آزمایشگاهی حاصل از تست ارتعاشی اجزاء ماشین استفاده های متعددی دارند مانند پیش بینی رفتار ارتعاشی قطعه در شرایط کاری، محاسبه نیروهای وارد بر قطعه در هنگام کار، اصلاح کردن رفتار ارتعاشی قطعه با تغییر ابعاد، جنس قطعه و…

ویژگی های دستگاه VTM200

– دارای سیستم نوسانی با عملکرد مکانیکی

– دامنه جابجایی مستقل – امکان افزایش پیش بار اعمالی به قطعه

– دارای فیکسچرهای قابل تنظیم در زوایای دلخواه

– فرکانس کاری 10Hz تا 50Hz

-امکان تست قطعات خودرو همانند:‌دسته موتور و کمک فنر

– امکان استفاده به عنوان دستگاه آزمایشگاهی، در مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه دانشگاه ها

برگزاری کارگاه آموزشی پایش وضعیت مقدماتی در کارخانه پتاس

در بیست و پنجم شهریورماه، بنابه درخواست کارخانه ­ی پتاس، یک دوره کارگاه آموزشی یک روزه در آن کارخانه توسط آقای دکتر رفیعیان ارائه شد. در این دوره جمعی از مهندسان آن کارخانه با روش­های نگهداری و تعمیرات و نیز روش­های پایش وضعیت آشنا شدند و در خصوص استقرار نظام پایش وضعیت در آن کارخانه به بحث و تبادل نظر پرداختند. این کارخانه اولین واحد تولید پتاس در کشور و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پتاس در خاورمیانه محسوب می­شود که در نزدیکی شهرستان خور و بیابانک واقع در استان اصفهان قرار گرفته است.

 

پذیرش و استقرار شرکت در پردیس علم و فناوری دانشگاه یزد

در راستای سیاست های جدید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دانشگاه یزد اقدام به تاسیس پردیس علم و فناوری در داخل دانشگاه کرد. این اقدام که توسط معاونت پژوهشی دانشگاه صورت گرفته در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی انجام گرفته و شناخت و استقرار شرکت هایی که واجد شرایط حضور در این مکان هستند شروع شده است. در اولین مرحله بررسی این شرکت ها، شرکت پگما از جمله شرکت های واجد شرایط شناخته شد. در حال حاضر مکان جدید شرکت پگما در آدرس زیر است:
یزد-صفائیه-دانشگاه یزد-پردیس علم و فناوری دانشگاه یزد-شرکت مهندسی پگما
در ضمن تا اطلاع ثانوی برای تماس تلفنی با شرکت از شماره تلفن های همراه زیر استفاده فرمایید:

دکتر منصور رفیعیان:09133144812

مهندس خدایی: 09132518961

مهندس خاکی: 09133508262

  ادامه خبر…

برگزاری کارگاه آموزشی بالانس در پایتخت انرژی ایران

 

دکتر منصور رفیعیان،‌ مدرس دوره های بالانس در عسلویه، بیان کرد: بنابه درخواست مجتمع گاز پارس جنوبی واقع در عسلویه یک دوره کارگاه آموزشی با عنوان اندازه گیری و رفع نابالانسی برای کارشناسان آن مجتمع برگزار گردید. در این دوره سه روزه که به مدت 18 ساعت بود شرکت کنندگان با مفاهیم اولیه مبحث بالانس ماشینهای دوار، روش اندازه گیری، استانداردها و نکات فنی بالانس آشنا شدند و سپس روشهای بالانس تک صفحه ای و دو صفحه ای و نیز بالانس روتورهای انعطاف پذیر را فراگرفتند.

asalooye1

وی افزود: در این کارگاه روشهای بالانس به شیوه های مختلف برای درک کامل فراگیران ارائه شد. این کارگاه بنابه درخواست مجدد آموزش مجتمع مربوط در یک مقطع زمانی دیگر در دی ماه تکرار شد.

 

دریافت پروانه فنی مهندسی

شرکت مهندسی پایش گستر ماهان ایساتیس(پگما) با توجه به تخصص و سوابق اجرایی، تجربی و پروژه‌های انجام شده، در مردادماه سال 1393 موفق به دریافت پروانه فنی و مهندسی از وزارت صنعت و معدن شده است.

پروژه ي تحقيقاتي تحليل و بهينه سازي دريچه هاي منهول كوپليمري و كامپوزيتي (آب و فاضلاب استان يزد)در اين تحقيق كارايي دريچه ­هاي منهول پليمري و كامپوزيتي با استفاده از روش المان محدود مورد بررسي قرار گرفت و پيشنهاداتي براي تقويت استحكام اين دريچه ­ها ارائه گرديد.

بر طبق پیش ­نویس نسخه جدید استاندارد EN124 که در حال حاضر ترجمه آن هم به عنوان استاندارد ملی ایران پذیرفته شده، دریچه ­های از نوع A15 و B125 تحت پوشش این استاندارد قرار می­ گیرند تنها همین دو نوع دریچه مورد تحلیل قرار گرفتند زیرا استاندارد در مورد اینکه نوع ­های دیگر با این جنس می ­توانند استاندارد تلقی شوند، سکوت کرده است. یعنی اینکه اگر سازنده­ ای دریچه ­ای از این جنس برای نوع‌­های دیگر مثل D400  بسازد نمی ­تواند ادعا کند که دریچه ­ی او ضوابط استاندارد را رعایت کرده است و هیچ تضمینی روی عملکرد آن نیست.

براساس اطلاعات محققین این پروژه تنها تولیدکننده ­ی دریچه­ های کوپلیمری در ایران در حال حاضر شرکت چدن کاوه تهران است. برای انجام این تحلیل از نمونه ­ی موجود در آزمایشگاه که ساخت شرکت چدن کاوه بود استفاده شده است. ابتدا قابلیت استفاده از این نمونه ­ی موجود در آزمایشگاه برای کاربرد آن به عنوان دریچه از نوع B 125 مورد بررسی قرار گرفت. طرح اولیه یعنی همان هندسه دريچه، به عنوان مبنا در نظر گرفته شد و تحلیل استاتیکی با استفاده از نرم افزارهای COSMOS 2009 و ABAQUS 6.10-1 انجام گرفت. مدل سازی با استفاده از نرم افزار SOLIDWORKS 2009 انجام شد. در بررسی معیار تسلیم، با توجه به نرم بودن ماده و نیز همگن بودن آن، از معیار تسلیم فون میسز استفاده شد. به سبب شکل اعمال بار، استحکام خمشی به عنوان مبنای تحلیل مد نظر قرار گرفت.

براساس اطلاعات محققین این پروژه، بیشتردریچه ­های كامپوزيتي ساخته شده در ایران به روش SMC یا لایه گذاری دستی تولید می ­گردند که در واقع در محدوده­ ی کامپوزیت نوع B استاندارد قرار می­ گیرند. می ­توان حدس زد که استحکام نهایی دریچه به عوامل مختلفی نظیر ترکیب مواد استفاده شده به عنوان ماتریس، جنس و استحکام الیاف­ ها، جهت­ گیری لایه ها، هندسه ­ی لایه ­ها، ضخامت دریچه و حتی میزان و مدت گرم کردن قالب بستگی دارد.

مهندسي معكوس

مهندسي معكوس يكي از روشهاي دسترسي به دانش فني است. لازمه اجراي اين روش وجود نمونه هايي از محصول است كه مبناي كار تحقيقات قرار مي گيرد. در اين روش براي دستيابي به دانش فني به برون فكني اطلاعات فني از طريق تجزيه محصول متوسل مي شويم كه اصطلاحاً كشف كردن (DEFAKTAGE) دانش فني ناميده مي شود. در اين فرايند، كارشناسان مربوطه، مشخصات، هدف و شرايط طراحي محصول را درنظر گرفته و سعي در ساخت و توليد محصول طبق استانداردهاي ملي و رايج خود دارند و نقاط مجهول و ناشناخته مسئله را نيز با درايت و بررسي هــــاي كارشناسي و تحقيقات پوشش مي دهند، بدون اينكه از ابتدا درگير جزئيات فني و طراحي محصول شده باشند. شايد بتوان از مهندسي معكوس به عنوان كپي برداري آگــــاهانه از يك محصول نام برد،‌ روشي كه عده اي از كشورهاي شرق آسيا و اروپا بعداز جنگ جهاني دوم عملاً پياده كردند و درحال حاضر جزء كشورهاي پيشرفته و صنعتي محسوب مي شوند.

درهر صورت تجربه هاي مفيدي كه در دهه اخير با حمايت طرح اعطاي كمكهاي فني و تكنولوژيك به صنايع به وسيله تامين سرمايه ارزان و حمايتهاي دولتي ازطريق سياستگذاري مناسب مالياتي و… روي موضوع ها و محصولات مختلف در كشور صورت گرفته، همه مؤيد بهره وري و مثمرثمربودن اين استراتژي در پاسخ به نيازهاي كشور است. نكته جالب اينكـــه كارشناسان داخلي با چنين تجربه هايي اعتماد به نفس و جسارت فني لازم براي مواجهه با كارشناسان خارجي در مرحله انتقال فناوري پيدا مي كنند و بديهي است در اين صورت، شرايط جذب كامل مراحل انتقال فناوري، شناختن نقاط كور فني و علمي صنايع داخلي و سعي در برطرف كردن آن، جهت دادن صحيح به انتقال فناوري، مشاوره با مسئولان در راستاي تصميم گيري و عقد قراردادهاي توليد و مشاركت با شركتهاي خارجي و… فراهم خواهدآمد.

از مهندسي معكوس در زمينه هاي مختلف سخت افزاري و نرم افزاري ازجمله: براي غلبه بر عيب ها يا گسترش توانايي هاي دستگاههاي موجود، تهيه قطعات يدكي و ايجاد مراكز تعمير و نگهداري دستگاههاي پيشرفته، به عنوان ابزاري براي يادگيري، ابزاري براي ساختن محصولات جديد و سازگار كه از محصولات موجود در بازار ارزان تر باشند، ابزاري براي رقابت، براي بالابردن كارآيي نرم افزارها، مورداستفاده قرار مي گيرد و در حيطه هاي سخت افـــزار و نرم افزار رايانه اي اهميت ويژه اي دارد.

آغاز برگزاری دوره­های متنوع آموزشی

امروزه بر کسی پوشیده نیست که بدون کسب دانش کافی در یک زمینه امکان فعالیت حرفه­ای و قابل قبول میسر نیست. حتی تجربه­ی کار نوعی آموزش دراز مدت به همراه سعی و خطاست که هزینه­ی زیادی را به مدیران و صاحبان صنایع وارد می­کند. بدیهی است که اگر فردی بتواند طی یک دوره­ی کوتاه مدت  آموزش­های تخصصی در زمینه­ی کاری خود را کسب کند خواهد توانست در زمانی کمتر و با هزینه­ای بسیار پایین در کار خود موفق باشد. اگر اندکی توجه کنیم برخی از صنایع  باسابقه زیاد، نظیر صنعت نفت، همچنان به امر آموزش پرسنل خود چه در بدو ورود و استخدام و چه در ادامه­ی کار تأکید دارند زیرا تاکنون نتایج خوبی از آن گرفته­اند. متأسفانه هنوز برخی فکر می­کنند که آموزش امری هزینه­ای است در حالی که نوعی سرمایه­گذاری است که نتایج مثبت زیادی به همراه دارد. گاه ریشه­ی مشکل هزینه­بر رخ داده در یک کارخانه فقط بی­اطلاعی یک فرد و در نتیجه عملکرد نادرست او بوده است. بنابراین پیشنهاد ما این است که در هر زمینه­ای که اشتغال دارید خود را به طور علمی در همان زمینه تقویت کنید تا به مرور زمان و با کسب تجربه در کنار آن به فردی حرفه­ای در آن زمینه تبدیل شوید.

با عنایت به موارد فوق و با تکیه بر پتانسیل فردی پرسنل و نیز با داشتن مجوز فعالیت­های آموزشی، این افتخار را دارد که با برگزاری دوره­های آموزشی زیر به رونق امور مهندسی، ترجیحاً مرتبط با پایش وضعیت، در خدمت صنایع استان یزد و استان­های همجوار باشد. عناوین دوره­ها به شرح زیر هستند:

برای مشاهده جزییات بر روی عنوان دوره ها کلیک کنید.

۱-ارتعاشات صنعتی ۱ (اندازه­گیری و تحلیل ارتعاشات)

۲-ارتعاشات صنعتی ۲ (بالانس تجهیزات دوار)

۳-ارتعاشات صنعتی ۳ (همراستاسازی ماشین­ها)

۴-سیستم­های اندازه­گیری (ابزار دقیق-سنسورها و ترانسدیوسرها)

۵-پردازش سیگنال­های ارتعاشی

۶-آنالیز مودال

۷-معرفی استانداردهای ارتعاشی

۸-معرفی و مقایسه­ی انواع کوپلینگ­ها

۹-نقشه­کشی رایانه­ای حرفه­ای

۱۰-تولرانس­های ابعادی و هندسی

توجه:

۱-محل برگزاری این دوره­ها در یزد یا هریک از مراکز صنعتی که درخواست داشته باشند می­تواند باشد.

۲-امکان ارائه­ی مدرک از دانشگاه یزد یا انجمن مهندسان مکانیک ایران برای شرکت­کنندگان وجود دارد.

۳-برای هر نوع سؤال در خصوص دوره­های فوق با مسؤول برگزاری دوره­ها آقای دکتر رفیعیان تماس بگیرید.

یا از طریق فرم “تماس با ما” سوالات خود را به صورت مستقیم ارسال کنید.

ABPVibro در نهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش

شرکت بهینه پردازش آرمان (ABPvibro) با سابقه ای درخشان در زمینه طراحی و تولید سیستم های پایش وضعیت ارتعاشات، برگزاری دوره های آموزشی و انجام پروژه های CM با استفاده از محصولات تولیدی خود آماده است تا همکاری و تعامل نزدیكی با صنايع گوناگون کشور داشته باشد . این شرکت قادر است تا با بهره گیری از تیم فنی مجرب در زمینه طراحی،تولید و راه اندازی ،تست و کالیبراسیون تجهیزات پایش وضعیت، پیشنهادات فنی جامعی را به منظور مونيتورينگ ارتعاشي تجهيزات دوار و اجرای پروژه های CM بر روی این تجهیزات از قبیل انواع مختلف توربین ، کمپرسور و پمپ و … به فعالین بخش صنعت بويژه صنعت نيروگاهي ، نفت و گاز ، پتروشيمي، سيمان، فولاد، آب و فاضلاب ارائه نماید لذا بدینوسیله از آن مدیریت محترم دعوت به عمل می آورد تا از تجهیزات این شرکت در نهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش در تاریخ 16-19 بهمنماه سالن B غرفه B8 دیدن فرمائید.