دستگاه تست ارتعاشی VTM200

مشخصات دستگاه VTM200

دارای سیستم نوسانی با عملکرد مکانیکی

دامنه جابه جایی مستقل

امکان افزایش پیش بار اعمالی به قطعه

دارای فیکسچرهای قابل تنظیم در زوایای دلخواه

فرکانس کاری 10 Hz تا 50 Hz

یک نمونه دسته موتور(خودروی پژو)

کاربرد: توجه به راحتی و آسایش سرنشینان، یکی از شاخص­های مهم در کیفیت یک خودرو محسوب می­شود. لرزش های منتقل شده به کابین خودرو، این راحتی و آسایش را مختل می­کند. موتور خودرو یکی از منابع این لرزش­های مزاحم است. برای کم کردن اثر این لرزش­ها از قطعه­ای به نام دسته موتور استفاده می شود. در واقع دسته موتور قطعه­ای است که ما بین موتور و شاسی قرار گرفته و موتور خودرو بر روی آن سوار می­شود و یکی از وظایف آن، کاهش شدت لرزش های منتقل شده از موتور به شاسی است. لذا بررسی کیفیت و کارایی دسته موتور اهمیت ویژه­ای پیدا می­کند. علاوه بر بررسی نظری، لازم است تا از نظر تجربی نیز کیفیت دسته موتورها مورد ارزیابی قرار بگیرد. برای انجام آزمون های تجربی، نیاز به دستگاهی است که بتواند لرزش ایجاد کند. لذا دستگاه VTM طراحی و ساخته شد.

این دستگاه، برای دو گروه سودمند است: گروه اول مصرف کنندگان عمده­ دسته موتور مثل خودروسازها هستند که می­توانند با این دستگاه کیفیت برندهای مختلف دسته موتور را مقایسه کنند و گروه دوم واحد تحقیق و توسعه شرکت­های تولیدکننده است که می­توانند از این نتایج برای بهبود کیفیت دسته موتورهای تولیدی و بررسی کمیت­های مؤثر در کارایی محصولات استفاده کنند.

دستگاه VTM با حمایت مرکز نوآوری پارک علم و فناوری یزد ساخته شده، ثبت اختراع شده و گواهی اختراع سطح 3 از بنیاد نخبگان نیز دارد. از این دستگاه نه تنها برای تست دسته موتور بلکه برای تست فنر، لرزش­گیرهای تجهیزات دوار و به طور کلی برای تست قطعاتی که نیاز به تست لرزش دارند، می توان استفاده نمود.